Pro návštěvníky

Pro koho je výstava určena
Nadšenci do technologiípřijďte se inspirovat, nebo si popovídat s experty z různých oborů!
Studentiuž víte, čemu se budete v budoucnu věnovat? Máme spoustu tipů!
Investořikde jinde hledat zajímavé investiční příležitosti, než na výstavě inovací!

Jedinečná výstava světového formátu v Česku!

INVENT ARENA je jedinečná výstava inovací s mezinárodní účastí. Letos se již potřetí konala v Třinci, ocelovém městě v srdci Beskyd. Zúčastnilo se více než 50 vystavovatelů nových technologií, z toho téměř polovina byla ze zahraničí. Součástí výstavy byla i soutěž exponátů a ocenění nejlepších novinek v oblasti patentů, inovací a udržitelné výroby. Letošní rok přinesl ještě více novinek a bohatý doprovodný program, ve kterém si každý přišel na své! Poslechněte si podcast Radia Prostor s tématem INVENT ARENA 2024.

Akce očima studentů
- Slezská univerzita v Opavě

Inovace v praxi

SKI365 aréna 

lyžování i v létě

Horizon Educational

vodíková autíčka

Gyroskop

výcvik pro austronauty

Tatra

na vodíkový pohon

Program

Změna programu vyhrazena
1. den výstavy
12. června 2024
900
Otevření výstavy pro veřejnost
1000
Zahajovací ceremoniál na pódiu ve WERK ARENĚ
1000
Den s IZS na parkovišti před WERK ARENOU (do 18 h)
1100
Vyhlášení soutěže škol a předání cen
1130
Zahájení odborných prezentací:
1130
–1200
Václav BystrianskýHlavní stageVodík – zázračná energie pro 21. století?
1200
–1230
Jakub PončíkHlavní stageAktuální vývoj nákladních vozidel v TATRA TRUCKS
1300
–1330
Roman HeideHlavní stageTradice, která zavazuje. Zejména v proměnlivé době
1330
–1400
Filip HájekHlavní stageGreen Deal – příležitost nebo hrozba pro oceláře?
1415
–1445
Věra Palkovská, Adam KurzokHlavní stageBudoucnost Třince je zejména o změně myšlení
1445
–1515
Martin PytlounHlavní stageVoda pro život i průmysl dle požadavků ESG reportingu
1515
–1545
Michael RadaHlavní stageINDUSTRY 5.0 a její vliv na průmysl a vzdělání
1600
–1630
Roman Lauš Hlavní stageMaso budoucnosti bez zabíjení zvířat a planety
1800
Ukončení prvního dne výstavy
2. den výstavy
13. června 2024
900
Otevření výstavy pro veřejnost
1000
Zahájení odborných prezentací:
1000
–1030
Jiří ŠrámekHlavní stageSlužby a novinky v pojištění pro české firmy
1030
–1100
Jana FrantíkováHlavní stageTechnologická inkubace start-upů
1130
–1200
Michael RadaHlavní stageINDUSTRY 5.0 a její vliv na průmysl a vzdělání
1400
Uzavření výstavní plochy pro veřejnost
1400
Slavnostní ceremoniál a předání medailí vítězům
1500
Ukončení výstavy

Workshopy

1. den výstavy
12. června 2024
1200
–1700
Česká společnost pro technickou normalizaciPress centrumSeminář ČSTN - České normy/ standardizace
1200
–1300
Michael RadaZasedací místnostIntroduction to INDUSTRY 5.0
1300
–1400
Ochranný svaz autorský (OSA)Zasedací místnostOchrana autorských práv
1400
–1500
WIPOZasedací místnostProtecting your inventions internationally: Patent Cooperation Treaty (PCT) for V4
1500
–1600
WIPOZasedací místnostIP Competition

doprovodný program

Uvnitř Werk Areny
Cesta řemeslem
Střední odborná škola TŽ si pro návštěvníky přichystala Cestu řemeslem, na které si můžete vyzkoušet zajímavé úkoly z různých oborů. Zapojíte si jednoduchý elektrický obvod, složíte obrazec z měděných trubek, vyrobíte měděnou píšťalku, složíte ozubené soukolí. Budete mít možnost manipulovat s vysokozdvižnými vozíky, anebo si vyzkoušet inspekci potrubí za pomoci vizuální kamery. Navíc uvidíte ukázky 3D tisku v praxi a studenti Vám představí závodní model RC auta na vodíkový pohon.
SKI365 ARÉNa
Chybí vám v létě lyžování či běhání na běžkách? Už nemusí! NanoTrade vám předvede revoluční trenažéry se speciálním nanopovrchem, kompletně nahrazujícím sníh. Díky tomu můžete provozovat typicky zimní sporty i v kryté hale a za každého počasí. Přijďte se přesvědčit!
boeing letecký simulátor
Fascinují vás letadla? Během výstavy se můžete proletět Boeingem na leteckém simulátoru! Pohyblivý letecký trenažér podporuje 3D motion s efekty klonění, brzdění či nerovnosti terénu. K dispozici je mnoho světových letišť s možností změny povětrnostních podmínek, ročního období a času. Přijďte si vyzkoušet, zda zvládnete vzlétnout a bezpečně přistát!
GYROSKOP
Absolvujte výcvikový den jako astronauti v NASA! Otestujte si svou zručnost, vědomosti i odvahu, které jsou při cestě do vesmíru nepostradatelné. Na konci výcviku pak absolvujete pořádnou zátěžovou zkoušku na gyroskopu.
Gyroskop pro tuto akci zajistil Elektromont, ve spolupráci s Dolní oblastí Vítkovice.
SOŠ Jablunkov
Přijďte se seznámit se studenty Střední školy Jablunkov, kteří mimo jiné představí:
Robotickou buňku FANUC: průmyslový robot, který kreslí a ukazuje různé manipulační techniky.
Arduino a LEGO: ukážeme, jak snadné a zábavné může být programování mikrokontroleru Arduino a stavebnici LEGO.
Vodíkový RC model: model, který byl oceněn za nejlepší inovaci na MČR 2024.
Vysoká škola BáŇská -  technická univerzita Ostrava
Zástupci VŠB-TUO s sebou přivezou simulátor svařování, na kterém si budete moci vyzkoušet svařování kovů i dalších materiálů. Budou se odlévat výrobky pro denní potřebu, pomocí přístroje vyrobeného na 3D tiskárně studenti připraví svůj oblíbený nápoj. Během komentovaných ukázek zjistíte, jak se staví tunely, jaké materiály se dají využít k výrobě pigmentů, a jak vypadá architektura domu. Navíc se můžete zúčastnit kvízu na téma Manažer současnosti.
Horizon Educational
Pod střechou WERK ARENY nebudou chybět ani vodíková autíčka, která s sebou přiveze Horizon Educational - společnost zaměřující se na vzdělávací akce pro žáky a učitele po celém světě. Při stavbě autíček získají studenti jedinečnou příležitost poznat zásady udržitelnosti, obnovitelných zdrojů a alternativních paliv. Díky různým experimentům a speciálním výukovým materiálům mohou přetavit teoretické znalosti do praxe. S autíčky, která si studenti sami navrhnou a sestaví, se pak mohou mohou zúčastnit skutečných závodů. V rámci doprovodného programu INVENT ARENY 2024 je můžete otestovat i vy!
Technikiáda
Technikiáda je celorepubliková dovednostně-vzdělávací hra, zaměřená na rozvoj dovedností žáků základních škol. Její motto je „Uč se a bav se“. Hra začíná jednoduchou registrací žáka – hráče do elektronické evidence dovedností Technikiády přes QR kód, který najdete na stánku Technikiády. V průběhu hry žáci sbírají TECHcoiny a vytváří své elektronické portfolio aktivit a dovedností, které slouží jako pomůcka pro volbu vhodné střední školy. Kromě toho mohou virtuální mince směnit ve virtuálním krámku za dárky, které do hry poskytují partneři a podporovatelé hry. Přijďte se zaregistrovat, učte se a bavte se během INVENT ARENY!
poDoba kovOVA
V rámci výstavy INVENT ARENA 2024 se bude konat výstava uměleckých odlitků a dalších prací studentů studijního programu Umělecké slévárenství. Umělecké slévárenství je svým zaměřením zcela unikátním studijním programem a napříč celou Českou republikou je jeho výuka zajišťována pouze na VŠB-TUO, Fakultě materiálově-technologické. Díky výstavě poDoba kovOVA získáte jedinečnou příležitost seznámit se s pracemi studentů tohoto studia, a to nejen s finálními odlitky z bronzu a dalších slitin, ale i s kresbami, malbami a skicami, které jsou neodmyslitelně spjaty s celým uměleckým procesem.
Vysoké učení technické v Brně
VUT v Brně vás zve na výstavu inovativních exponátů. Objevte revoluční řešení v elektromobilitě, jako jsou nové způsoby chlazení baterii. Prohlédněte si aditivně vyrobené komponenty leteckých motorů, statorové konzoly s optimalizovaným žebrováním a pokročilé chlazení leteckých motorů. Mezi prezentovanými exponáty naleznete například vývojové modely kompresorových kol, speciální konzoly pro fixaci antén satelitů, bistabilní mechanismus, optimalizované součásti automobilových zavěšení, objekty vyrobené pomocí velkoformátového 3D tisku a další technická řešení.
Zvláštní pozornost si zaslouží Formule Dragon e4, čtrnáctý model postavený studenty VUT v Brně. Tento vůz je vybaven baterií s kapacitou 8kWh a dvěma elektromotory s výkonem 35 kW, které pohánějí zadní kola. Formule zrychlí z 0 na 100 km/h za 3,0 sekundy a dosahuje maximální rychlosti 120 km/h.
Knihovna Třinec 
Jedno z nejvýznamnějších kulturních a komunitních center v Třinci - Knihovna Třinec vám představí širokou nabídku svých služeb, přinese s sebou několik deskových her věnujících se enviromentální problematice, předvede vám, jak využít umělou inteligenci ve vzdělávání, a také virtuální realitu, programovatelné roboty a 3D tisk.
Černá kostka
Dlouho plánovaná a očekávaná stavba se dočká realizace. Ostrava a celý region bude mít novou moderní informační a vzdělávací instituci. Naše nová vědecká knihovna se bude jmenovat Černá kostka a bude prostorem se zaměřením na uživatele ve všech věkových skupinách a životních etapách.
Černá kostka bude moderní knihovnou se špičkovými databázovými zdroji a publikacemi, prostorem pro studium a práci s množstvím vybavených studoven a samostatných studijních míst, centrem 2D a 3D digitalizace s metodickým a výukovým centrem, místem s moderními vzdělávacími nástroji a technologiemi, včetně robotiky, programování, 3D tisku a virtuální reality.
Přijďte se o přípravách Černé kostky dozvědět více, nahlédněte do jejích útrob skrze online 3D vizualizace a objevte, na co všechno se můžete v Ostravě od roku 2027 těšit.
seminář ČSTN - České normy / standardizace
Česká společnost pro technickou normalizaci (ČSTN) pořádá v rámci INVENT ARENY 2024 seminář
pro členy ČSTN, SSTN, členy technických normalizačních komisí a širokou technickou veřejnost. Akci zahájí předseda spolku ČSTN Ing. Gustav Chwistek. Více informací najdete v přiložené pozvánce.
Venku na plochách okolo Werk areny
Den záchranných integrovaných složek IZS
Již 21. ročník dne IZS se letos uskuteční v rámci výstavy inovací a patentů INVENT ARENA 2024 na ploše parkoviště u WERK ARENY. Na akci najdete novou techniku a inovativní postupy Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje, Policie ČR, Městské Policie Třinec, Celní správy, Zdravotnické záchranné služby a HZS Třineckých železáren. Součástí programu bude statická prohlídka techniky (např. novodobá cisterna, systém jestřáb, 3D brýle, ukázka zbraní, kynologie, skluzavka na laně), ale také dynamické ukázky (vyhledávání drog, zajištění pachatele, zásah při dopravní nehodě). 
Složky IZS budou na akci přítomny pouze 12. 6. 2024, v průběhu celého dne. Více informací.
Veterán salon
Při příležitosti konání výstavy INVENT ARENA 2024 bude 12. června od 10 do 15 hodin možné nahlédnout také do Veterán salónu, který se nachází vedle společnosti KARIREAL. Nejstarším klenotem salónu je Škoda R4 z roku 1929. Vedle něj budou k vidění další vozy Škoda, předválečné vozy značky Tatra, americké legendy jako například Buick, Dodge nebo Cadillac DeVille z roku 1958. Sportovní nadšenci si přijdou na své při pohledu na vozy Škoda 120 S a Škoda 130 RS, se kterou Jan Trajbold vyhrál pohár Míru v roce 1979 a 1981. Nenechte si ujít ani kolekci historických motorek značek Jawa, Čz nebo Ogar. Mezi nejzajímavější exponáty bezesporu patří také hadraplán „Oscar“, který svou neobvyklou konstrukcí a vzhledem zaujme každého návštěvníka. Využijte této příležitosti a přijďte se pokochat historií na čtyřech kolech.
Muzeum Třineckých železáren a města Třince
Třinecké muzeum letos slaví 55 let a při příležitosti 185. výročí založení hutě, pořádá výstavu Poklady a zajímavosti z depozitáře. Vystaveno bude několik muzeálních pokladů, které byly vyrobeny v železárnách, nebo získány darem. Celkem si můžete prohlédnout 400 obyčejných, kuriózních i vzácných předmětů, které vyprávějí příběh regionu a mapují bohatou svépomocnou a kutilskou činnost pracovníků třinecké huti v 2. polovině minulého století - tzv. “werkove fušky”. Součástí výstavy je i kreativní doprovodný program, ukázka vstupních surovin pro výrobu oceli, meziproduktů, až po vlastní výrobky, nebo např. železniční kolejnice.
Tatra na vodíkový pohon
Jak fungují vodíkové palivové články bude prezentovat také vůz Tatra Force e-Drive, který se poprvé ukázal veřejnosti v říjnu loňského roku. Jedná se o vozidlo na podvozku Tatra Force třetí generace s pohonným systémem využívajícím vodíkové palivové články. Vývoj vozidla probíhá v rámci pětičlenného konsorcia, vedeného společností ÚJV Řež. Dalšími partnery projektu jsou automobilka Tatra Trucks, firma Devinn, Vysoká škola chemicko-technologická v Praze a Centrum. 
TATRA 815 4X4 ASISTENCE
TATRA 815 je známá svou robustní konstrukcí a schopností zvládat náročné terénní podmínky, což ji činí ideální pro roli asistenčního vozu na rallye, jako je Dakar. Tato konkrétní TATRA 815 je verze valník s korbou, což umožňuje přepravu velkého množství náhradních dílů a nářadí. Na korbě se běžně přepravují pneumatiky, ramena, poloosy a další díly, které jsou nejčastěji potřeba pro opravy během závodu. Během výstavy si můžete Tatru prohlédnout a zúčastnit se besedy o závodu ECO RACE.
SEZNAM exponátŮ
BRENS EUROPE, a.s.
Železniční nebo tramvajová trať snižující hluk a vibrace s řízenou retencí vody a s vegetačním krytem
FS ČVUT v Praze, RCMT
Software pro digitální simulace obrábění MillVis
FS ČVUT v Praze, RCMT
Aditivní výroba pro opravy pásových vozidel
FS ČVUT v Praze, ROTANA, a. s.
Nástroj pro třískové obrábění
ENVIFORM a.s.
Vláknově optický senzorový systém pro vážení železničních vozidel
ENVIFORM a.s.
Monitorovací zařízení Medic 2.0
ENVIFORM a.s.
ENVIFORM ANTISPLASH, 3-1
TUKE, Fakulta materiálov, metalurgie a recyklácie
Recyklační centrum
TUKE, Fakulta materiálov, metalurgie a recyklácie
Steel Streamlines: Odhalení toku pomocí počítačového vidění
TUKE, Fakulta materiálov, metalurgie a recyklácie
Polovodičová součástka (varistor) vyrobená ze ZnO získaného recyklací průmyslových odpadů
JettyRobot s.r.o
JettyRobot - Robotický systém pro práci v potrubí
Primetals Technologies Czech Republic s.r.o.
Výkonové zdroje pro zkušebny
KOHUT Třinec s.r.o.
Potrubní inspekční robot 
KOMA-Industry, s.r.o.
Automatizace ručního vybrušování vad
MATERIÁLOVÝ A METALURGICKÝ VÝZKUM s.r.o.
MABIT - Přenosné zařízení k provádění instrumentované zkoušky tvrdosti
MATERIÁLOVÝ A METALURGICKÝ VÝZKUM s.r.o.
Odběrové zařízení pro Small Punch Test
NanoTrade s.r.o.
Koberec pro lyžování
NanoTrade s.r.o.
Polohovatelný trenažér zimních sportů
ŠMT a.s. a Compo Tech PLUS, spol. s r.o.
Hybridní vřeteno 200HV
Technická univerzita v Liberci
Zařízení na výrobu nanovláken a mikrovláken účinkem odstředivých sil (FiberFlow)
Technická univerzita v Liberci, Fakulta textilní
Zařízení pro detekci a signalizaci změny směru pohybu uživatele a přibližujícího se vozidla a postup detekce a signalizace přibližujícího se vozidla
Technická univerzita v Liberci, Fakulta textilní
Akustický panel
Technická univerzita v Liberci, Katedra sklářských strojů a robotiky
Porézní skleněná plastelína
TŘINECKÉ ŽELEZÁRNY, a.s.
Zařízení pro tepelné zpracování kolejnic
TŘINECKÉ ŽELEZÁRNY, a.s.
Vtok s účinkem usměrněného přívodu oceli do kokily
VALVEA s.r.o.
Atomizační chladič s asistenční párou
VUT v Brně, FSI, Laboratoř přenosu tepla a proudění
Kompenzační fólie pro vyrovnání teplot bateriového článku
VUT v Brně, FSI, Ústav konstruování
Tepelný management cylindrických baterií pomocí tepelného výměníku
VUT v Brně, FSI, Ústav konstruování
Aditivně vyrobený vývojový model statorového kola leteckého motoru
VUT v Brně, FSI, Ústav konstruování
Aditivně vyrobený Bistabilní mechanismus z titanové slitiny
VUT v Brně, FSI, Ústav konstruování
Aditivně vyrobená konzola pro fixaci antén satelitu
VUT v Brně, FSI, Ústav konstruování
Aditivně vyrobené funkční vzorky biodegradabilních zátek kostního kanálu ze slitiny WE43
VUT v Brně, FSI, Ústav konstruování
Aditivně vyrobená Topologicky optimalizovaná těhlice pro Formuli Student
VUT v Brně, FSI, Ústav konstruování
Aditivně vyrobená optimalizovaná konzola brzdících štítů
VUT v Brně, FSI, Ústav konstruování
Aditivně vyrobená Komponenta turbínového stupně z žárupevné slitiny Inconel 939 - statorové kolo
VUT v Brně, FSI, Ústav konstruování
Technologie výroby velkorozměrových prostorových prutů
VUT v Brně, FSI, Ústav konstruování
Aditivně vyrobené navaděče tkaniny pro výrobu kompozitních profilů pultruzí
VUT v Brně, FSI, Ústav konstruování
3D tiskový extruder pro zpracování vysoce plněných termoplastů
VUT v Brně
Studentská formule
VŠB – TU Ostrava, Fakulta materiálově-technologická
MATUR - Materiály a technologie pro udržitelný rozvoj
VŠB – TU Ostrava, Moravskoslezské inovační centrum, Ostravská univerzita
REFRESH
VŠB – TU Ostrava, Průmyslová keramika, spol. s r.o.
Nová ucpávková hmota pro odpichový otvor vysokých pecí se zlepšenou korozní odolností
VŠB – TU Ostrava, SMS CZ s.r.o.
Technologie pro termické zpracování odpadů z autovraků z pohledu maximálních energetických výnosů a minimálních emisí
VŠB – TU Ostrava, Střední průmyslová škola, Obchodní akademie a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Frýdek-Místek, p. o.
Využití pigmentů z průmyslových odpadů
ZM SERVIS MORAVIA, s.r.o.
Tunelová pec pro výpal cihel a cihlářských výrobků
Žilinská univerzita v Žiline
Senzor na komplexné monitorovanie prevádzky koľajových vozidiel
Žilinská univerzita v Žiline
STRATON - Bezpilotní stratosférický kluzák 

jak se k nám
dostanete

ubytování

UKÁZKA MINULÝCH ROČNÍKŮ